Wycieczka do Barda

W dniu 04.10.2022 r uczniowie z klasy 8A i 8B wraz z opiekunami, p.Aleksandrą Kruk, p.Katarzyną Kupczyk oraz Zbigniewem Wrońskim wybrali się na wycieczkę do  Barda. Bardo Śląskie  to malownicze miasteczko nad Nysą Kłodzką będące północną bramą Kotliny Kłodzkiej. Wycieczka miała bardzo aktywny program. Nasi podopieczni rozpoczęli od pasjonującej gry w Paintball. Na początku uczestnicy zostali podzieleni  na dwie grupy. Głównym celem było wyeliminowanie drużyny przeciwnej. Żeby to zrobić każdy uczestnik otrzymał specjalne urządzenie, tzw. marker, którego działanie przypomina broń pneumatyczną, a także pociski wypełnione farbą. Celny strzał pozostawiał na stroju rywala kolorowy ślad, fachowo nazywany splatem. Jak się okazało była to świetna zabawa na świeżym powietrzu  z dużą  dawką adrenaliny. Zagubieni w czasie – tajemnica folwarku szyfrów- to kolejne  fascynujące zadanie, które pozwoliło naszym uczniom niczym za dotknięciem magicznej różki cofnąć się w czasie. Poznaliśmy  Dolny Śląsk w okresie wojen Napoleońskich,  tajemnice Marianny Orańskiej, właścicielki ziemskiej z zamku w Kamieńcu, lata po 1945 roku i czas PRL. Był to świat intelektualnych zagadek, zadań logicznych i manualnych o zróżnicowanym poziomie. Jak się okazało ósmoklasiści świetnie poradzili sobie z każdym zadaniem. Kulminacyjnym punktem naszej podróży był spływ pontonowy pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Za pomocą  wioseł  nasi uczniowie mieli okazje nauczyć się kierować  pontonem, utrzymać kierunek i  bezpiecznie dobić do celu na brzegu rzeki.  Każda chwila spędzona na pontonie dostarczała niezapomnianych wrażeń, a jesienne widoki górskiej rzeki zapierały dech. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywnie spędzany czas i do zobaczenia  na kolejnej wyprawie.