Owoce w szkole

Program ten skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Głównym jego celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.

Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego przez okres 10 tygodni w semestrze. Dzieci spożywają w szkole owoce, warzywa lub soki przygotowane do bezpośredniego spożycia.

Uczniowie klas I-III PSP Nr 4 im. K. Makuszyńskiego w Strzegomiu przystąpili do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, którego celem jest zwiększenie  świadomości wśród uczniów na temat zdrowej diety oraz zachęcenie do wdrożenia jej w życie.

Klasa Ia z ogromnym zapałem przystąpiła do realizacji tematów związanych z programem. Zdobyte wiadomości postanowili wykorzystać w praktyce i przygotowali „wesołe kanapki”, które wyglądały pięknie i apetycznie, a smakowały wyśmienicie. Pierwszaki już mają w planach przygotowanie soków z warzyw i owoców. Będzie kolorowo i zdrowo!

Dodajmy, że od września w tej klasie trwa akcja promująca zdrowe nawyki żywieniowe pod nazwą „piątek dniem marchewki”. Co tydzień dzieci przynoszą do śniadania obraną marchewkę, którą ze smakiem zjadają.

Realizacja takich programów edukacyjnych zdaniem nauczycieli i rodziców, to promocja zdrowia – a co najważniejsze zdrowia naszych pociech!

Od roku 2010 szkoła uczestniczy w europejskim programie „Owoce w szkole” i od 2006 w programie „Szklanka mleka”.