Z wizytą w mickiewiczowskim Soplicowie i szekspirowskiej baśni

W piątek 07.10.2022 uczniowie klas ósmych wybrali się w kulturalną podróż do Wrocławia. Pierwszym punktem było Muzeum Pana Tadeusza umiejscowione w samym sercu dolnośląskiej stolicy. Podczas muzealnej lekcji pt. „Zobaczyć Soplicowo – opowieść o Polsce szlacheckiej” młodzież spotkała się z rzeczywistością szlacheckiego dworu ukazaną w poemacie Mickiewicza. Głównym celem zajęć było ułatwienie ósmoklasistom zrozumienia  lektury obowiązkowej, opisującej świat sprzed ponad dwustu lat. Uczniowie słuchali i czytali krótkie fragmenty „Pana Tadeusza”, zapoznali się z wyglądem dworku, modą szlachecką oraz obowiązującym w XIX wieku savoir-vivrem. Podczas zajęć warsztatowych samodzielnie nakrywali do stołu dla samego Podkomorzego! Całość lekcji była wzbogacona o działania interaktywne.

Następnie uczniowie przenieśli się do świata baśni. Na dużej scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu obejrzeli niezwykle barwny spektakl Williama Shakespeare’a pt. „Sen nocy letniej”. Sztuka rozgrywa się w elżbietańskiej Anglii, gdzie świat realny miesza się ze światem fantastycznym – magią i baśnią. Jedna z najzabawniejszych komedii pomyłek angielskiego dramaturga zachwycała pełną światła i kolorów scenografią. Ten dzień na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów.