Erasmus+ w Hiszpanii

2 spotkanie projektowe Erasmus + w Hiszpanii

Pani dyrektor Janina Klonowska oraz nauczycielki, pani Gertruda Dudzik i pani Marta Pudlik uczestniczyły w spotkaniu projektowym i szkoleniu dla nauczycieli państw partnerskich w Hiszpanii w miejscowości Cuenca (Kastilla la Mancha) w dniach 18- 22.03.2019.

18 marca 2019r. odbyła się ceremonia powitalna w szkole ISAAC ALBENIZ CUENCA, podczas której udaliśmy się na muzyczny spacer po szkole, z zespołem muzycznym, chórem i śpiewającymi uczniami. Po ceremonii powitalnej odbyło się spotkanie projektowe, na którym omówiliśmy zadania i rezultaty. W tym dniu odbyło się również szkolenie komputerowe. Po południu uczestniczyliśmy w wycieczce z przewodnikiem po mieście Cuenca, gdzie mieliśmy okazję podziwiać nietypowe zabudowania, tzw. Wiszące Domy i wiele innym bardzo starych budynków. Spotkaliśmy się z burmistrzem miasta Cuenca, a wieczorem uczestniczyliśmy w koncercie w szkole muzycznej.

19 marca wspólnie przygotowaliśmy wystawę  prac uczniów z 6 państw pt. „Mój ulubiony piosenkarz, piosenkarka lub zespół muzyczny”. Prace uczniów z Polski pięknie się prezentują na tej wystawie! Uczestniczyliśmy również w zajęciach szkolnych, opowiadając dzieciom o naszej szkole, mieście i ucząc ich piosenki „Panie Janie”. W tym dniu mieliśmy również okazję uczestniczyć w warsztatach tańca Flamenco z profesjonalną tancerką hiszpańską. Wspaniałe doświadczenie i zabawa! Po południu odbyły się warsztaty śpiewu i emisji głosu prowadzone przez aktorkę amerykańską. Wspaniałe przeżycie dla nas, amatorów śpiewania.

20 marca zwiedzaliśmy Madryt- Prado Muzeum, Plaza Mayor (Rynek Główny), Puerta del Sol (plac, na którym znajduje się punkt „0”, czyli wszystkie kilometry są liczone właśnie z tego miejsca), zamek królewski- Palacio Royal. Wieczorem odbył się koncert wiosenny w kościele Św. Michała, w którym uczestniczyli uczniowie ze szkoły w Hiszpanii.

21 marca braliśmy udział w warsztatach RAP z profesjonalnym muzykiem i nagrywaliśmy wspólny RAP- każde państwo przygotowało 1 zwrotkę lub refren. Śpiewali nauczyciele ze szkół partnerskich. Bardzo ciekawe doświadczenie! Powstał w ten sposób nasz wspólny RAP, którego będziemy uczyć w szkołach. Na spotkaniu projektowym w tym dniu podsumowaliśmy naszą dotychczasową pracę, wykonane zadania, zaplanowaliśmy nowe i omówiliśmy następne spotkanie w Niemczech. Po południu zwiedzaliśmy muzeum Paleontologiczne w mieście Cuenca, gdzie znajdują się skamieniałości np. dinozaurów znalezionych w regionie Castilla la Mancha. W tym miejscu odbyła się również ceremonia i koncert pożegnalny, ponieważ w piątek wszyscy opuściliśmy Hiszpanię, wracając do swoich miast.

Jesteśmy pełni wrażeń, nowych doświadczeń i pomysłów do dalszej pracy z dziećmi i młodzieżą.