Dzień Dziecka w Pacanowie

XI Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie ( ROK 2013 )

W dniach od 31 maja 2013 do 2 czerwca 2013 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu uczestniczyli w XI Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie oraz Zjeździe Szkół Kornelowskich.

Dzień Dziecka zapowiadał się wyśmienicie – program osiemdziesiątych urodzin Koziołka Matołka był tak atrakcyjny, że wszyscy czekaliśmy na udział w bajkowym korowodzie z niecierpliwością.

Niestety atrakcje festiwalu przegrały z pogodą. Mimo zimna i rzęsistego deszczu przeszliśmy z rynku na stadion sportowy, gdzie rozpoczął się plenerowy koncert gwiazd. Prowadziła go aktorka Joanna Koroniewska z Maciejem Dowborem, którzy jako pierwsi czytali bajki dzieciom. Po nich wystąpił znakomity aktor Artur Barciś. W koncercie gwiazd polskiej sceny muzycznej i kabaretowej rozgrzali przemokniętą publiczność: popularny zespół Pectus, Kabaret Skeczów Męczących i zespół Bracia, Piotra i Wojciecha Cugowskich.

Niestety „morze w butach” wygoniło nas ze stadionu. Na szczęście pogoda nie zepsuła atrakcyjnych rozgrywek sportowych i dyskoteki zorganizowanej w goszczącej nas szkole podstawowej w Pacanowie.

Następny dzień powitał nas słońcem. Obejrzeliśmy kolorowy rynek pacanowski, strefę twórczości, warsztaty kowalstwa artystycznego, warsztaty garncarskie. Jednak najwięcej emocji wzbudził bajkowy świat, który mieliśmy okazję poznać w Europejskim Centrum Bajki, gdyż wizyta tam to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów.

To niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do sięgania po literaturę oraz służy pielęgnowaniu pozytywnych wartości wśród dzieci, ale także i dorosłych. Każdy z nas znalazł się w bajce pełnej niespodzianek i interaktywnej zabawy.