Światowy Dzień Sybiraka

Obchody Dnia Sybiraka i 81. rocznicy agresji sowieckiej

Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka i 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę miały wymiar symboliczny. 17 września przedstawiciele Koła Związku Sybiraków oraz uczniowie PSP nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bezimiennej Matki Sybiraczki w Strzegomiu.

Krótkie, plenerowe spotkanie uczniów z obecnymi pod pomnikiem bohaterami, walczącymi z okrucieństwem Syberii, było żywą lekcją historii. Z uwagi na pandemię koronawirusa, zabrakło zwyczajowej akademii, która odbywała się od przeszło 15 lat w PSP nr 4 im Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu. Nie było także uroczystych przemówień i wręczenia odznaczeń.

– 17 września wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny wkroczyły do Polski, rozpoczynając najkrwawszy, czwarty zabór. W 81. rocznicę Napaści Sowieckiej Rosji na Polskę pragniemy oddać hołd i tradycyjnie złożyć kwiaty oraz zapalić symboliczne znicze – powiedział Jerzy Orabczuk, prezes Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu.

W obchodach Dnia Sybiraka uczestniczyli Jerzy Orabczuk – prezes wraz z przedstawicielami Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu, Wiesław Witkowski – zastępca burmistrza Strzegomia, Janina Klonowska – dyrektor, nauczyciele i uczniowie z PSP nr 4 w Strzegomiu.

Serwis Informacyjny NASZSTRZEGOM.PL