Rowerem zdrowo i bezpiecznie

WIOSNA! Czas na rower!  Początek sezonu rowerowego, więc wyciągamy nasze jednoślady z garażu, czyścimy, a jak trzeba  naprawiamy. Przed nami  bliskie  i dalekie wycieczki rowerowe.  A jazda na rowerze to same plusy. Codzienna jazda na rowerze wpływa na poprawę kondycji i ogólną wydolność organizmu  korzystnie działa na pracę serca i układ krążenia. Rozwija  kości i mięśnie, wzmacnia kręgosłup oraz wpływa na poprawę sylwetki. Przejażdżka na dwóch kółkach pozwala oderwać się od codziennych stresów i problemów. To wspaniały relaks dla całego ciała.

Nie ważne gdzie jedziemy, zawsze  pamiętamy o bezpieczeństwie. O czym powinniśmy wiedzieć, zanim wybierzemy się na pierwszą przejażdżkę? Mówimy Wam o tym na zdalnym nauczaniu na lekcjach wychowania fizycznego. Warto o tym  przypominać!

Po pierwsze: Chroń swoją głowę – załóż kask. Pamiętajmy o tym, że każde uderzenie w głowę podczas upadku z roweru może być potencjalnie tragiczne w skutkach.

Po drugie: Bądź widoczny na drodze. Używaj świateł podczas jazdy rowerem w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia. Pamiętaj, że są to zasady, których bezwzględnie wymaga kodeks drogowy. Elementy odblaskowe na odzieży to kolejna rzecz, którą powinien mieć rowerzysta dbający o swoje bezpieczeństwo i widoczność.

Po trzecie: Nie rozpraszaj się, nie słuchaj muzyki ani nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo, w obserwację drogi powinieneś zaangażować wszystkie zmysły – w słuchawkach nie tylko możesz nie usłyszeć klaksonu, ale będziesz mniej świadomy tego, co się dookoła dzieje.

Po czwarte: Pamiętaj o informowaniu kierowców i innych rowerzystów, dokąd zmierzasz. Jest to podstawowa zasada ruchu rowerowego, o której niestety zbyt wielu rowerzystów zapomina.

Po piąte: Sprawdźmy rower pod kątem technicznym. Musimy nasmarować łańcuch, zweryfikować poprawność działania przerzutek i hamulców, wycentrować koła i sprawdzić ciśnienie w oponach. Jeśli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, powinniśmy odwiedzić serwis rowerowy.

Po szóste:  Zachowaj odpowiedni odstęp od samochodów Na drogach bardzo często zdarzają się wypadki polegające na wpadnięciu rowerzysty na niespodziewanie otwarte drzwi do samochodu. Sposobem, aby  temu zapobiec, jest utrzymywanie odpowiedniej odległości między rowerem a samochodami.

Cała szkoła  na rowery! Czeka frajda i przygoda . Jeśli zapamiętałeś  tych kilka podstawowych zasad będziesz bezpieczny i zdrowy.

Nauczyciele wychowania fizycznego

 

 

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł !

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 11

Jak dotąd brak ocen! Oceń ten artykuł jako pierwszy.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Zobacz również

Back to top button

Zdjęcia są własnością PSP 4

Oglądaj na stronie, NIE KOPIUJ !!

All Rights Reserved