Kolonia z “Przyjaciółmi Czwórki”

Od 20.07.2022 do 30.07.2022, czyli jedenaście fantastycznych dni, pełnych wielu niespodzianek i atrakcji, spędziła grupa 48 uczniów z PSP nr 4 W Strzegomiu na kolonii letniej w Olsztynie – Kortowie. Organizatorem wypoczynku “Ciekawość ogromną mamy, Warmię i Mazury RAZEM odkrywamy!” było Stowarzyszenie “Przyjaciele Czwórki” a wypoczynek w tak atrakcyjnej cenie mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu w kwocie 47 090,00 zł. ze środków Gminy Strzegom w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w 2022 roku pod tytułem “Organizacja działań profilaktycznych lub terapeutycznych w formie wypoczynku letniego dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych zagrożonych problemem alkoholowym i problemem narkomanii (minimum 4 noclegi)”.

Warmia i Mazury to obszar Polski mniej znany dla mieszkańców Strzegomia, dlatego też udział w kolonii był wspaniałą atrakcją dla wszystkich uczestników. Podczas 11 dni pobytu dzieci zwiedziły Olsztyn: Kortowo – miasteczko studenckie, Starówkę, Zamek Kapituły Warmińskiej, szlak Mikołaja Kopernika, Planetarium, Obserwatorium, Centrum Rekreacyjno – Sportowo “Ukiel”. Ogród Botaniczny – Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach, Zwierzyniec Warmiński w Nikielkowie.

Koloniści uczestniczyli również w dwóch całodniowych wycieczkach autokarowych.  Pierwsza z nich to wyjazd na Mazury, gdzie przy dźwiękach szant, podziwiali piękno przyrody podczas rejsu statkiem z Ruciane-Nida przez Jezioro Bełdany i Śniardwy do Mikołajek. W drodze powrotnej niespodziewanie na autokar napadło plemię Galindów,  które w zabawny sposób opowiedziało i oprowadziło po swoim grodzie. Podczas drugiej wycieczki zwiedzono Pola i Muzeum Grunwaldu, Park Etnograficzny w Olsztynku oraz warsztaty w Hucie szkła kolorowego. Te wszystkie piękne miejsca, na długo zapadną w pamięci uczestników również dzięki temu, że oprowadzał po nich doskonały przewodnik.

Jedną z większych atrakcji wypoczynku były warsztaty cukiernicze w „Cukiernia Moja” w Olsztynie, podczas których każdy uczestnik własnoręcznie wykonywał ciastka z marcepanu królewieckiego.

Kolonia obfitowała w wiele innych atrakcji i zajęć, między innymi: śluby kolonijne, mam talent, bieg patrolowy, chrzest kolonijny, dyskoteki, zajęcia sportowe, ognisko z pieczeniem kiełbasek, plażowanie oraz kąpiel w jeziorze.

Każdy uczestnik otrzymał czapkę, która chroniła przed słońcem oraz wyróżniała uczestników. Organizatorzy zapewnili dzieciom nocleg w dwuosobowym pokojach z łazienką, całodzienne wyżywienie, wodę, lody, słodycze a nawet pizzę.

Podczas wszystkich dni wypoczynku dzieci uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych a na koniec otrzymały pamiątkowe dyplomy i wiele upominków. /Katarzyna Kupczyk, Prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Czwórki”/

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 14