Jak motywować i wspierać dziecko do systematycznego uczenia się ?

DOBRA ORGANIZACJA TO PODSTAWA

Jeśli oczekujemy że dziecko zacznie się uczyć w momencie kiedy jego młodsze rodzeństwo obok ogląda bajkę, od razu możemy przekreślić wszelkie wysiłki w próbach samodzielnej pracy. Dziecko wyposażone jest w naturalną ciekawość poznawczą, dlatego też interesuje je wszystko, co dzieje się wokół niego. Miejsce pracy powinno być dobrze zorganizowane – nie może tam panować nadmierny chaos – wszelkie zabawki, przedmioty niezwiązane z nauką, mogą skutecznie zniwelować chęć do nauki i rozproszyć uwagę.

PORANNA RUTYNA

Sposób w jaki dziecko rozpocznie poranek może zdominować resztę dnia. Kiedy nie musimy opuszczać domu, łatwo ulec pokusie siedzenia w piżamie na kanapie. Z dużym prawdopodobieństwem po takim poranku dziecko zakończy dzień z poczuciem: „nic nie zrobiłem”, a rodzic będzie zdenerwowany sytaucją. Bardzo ważne utrzymanie jest stałego rytmu dnia. Wstawanie o określonej porze, zjedzenie wartościowego śniadania, orzeźwiający prysznic dodadzą dzieku energii do działania. Warto wprowadzić ćwiczenia fizyczne i atrakcyjny dla dziecka relaks. Organizacja dnia, nie jest prostym zadaniem –warto modelować, pokazywać i wspólnie uczyć się nowej umiejętności.

WSPARCIE

Jednym z powodów spadku motywacji, może być poczucie osamotnienia w nowej sytuacji. Warto poszukać partnera lub grupy osób z którymi będziemy się uczyć. Mogą to być rówieśnicy z klasy z którymi dziecko będzie się uczyć poprzez Messenger, Skype lub inne. Wspólne rozwiązywanie zadań, rozmowy o tym co było ciekawe, co trudne może zwiększyć motywację dziecka do nauki. Rodzic w tym procesie odgrawa szczególną rolę. Należy zastąpić komunikaty: Odrobiłeś już? Nic nie robisz! Sprónujmy naszą rozmowę zacząć od pytania! Jak Ci idzie? Co jest dla Ciebie trudne?

[ CZYTAJ CAŁOŚĆ ]

 

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł !

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak ocen! Oceń ten artykuł jako pierwszy.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Zobacz również

Back to top button

Zdjęcia są własnością PSP 4

Oglądaj na stronie, NIE KOPIUJ !!

All Rights Reserved