Bezpieczne ferie zimowe 2021

Ferie zimowe już od 4 do 17 stycznia 2021 r.

Dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r.

Zwyczajowo w tym czasie odbywały się różnego rodzaju półkolonie i obozy. Z uwagi na pandemie wirusa COVID 19 będą trochę inne niż w latach ubiegłych. W czasie ferii MEN rekomenduje, aby uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości. Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz ich rodzin jest obecnie najważniejsze .

Wychłodzenie organizmu o tej porze roku, w dużej mierze zależy od właściwego ubioru. Ubiór musi być dostosowany do warunków atmosferycznych i typu aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że uprawiając sport (górskie wycieczki, jazda na nartach itp.) nie należy ubierać się zbyt ciepło, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Typowy ubiór powinien się składać z trzech warstw:

• wewnętrznej (bielizna), która odprowadza wilgoć ze skóry,
  • środkowej (np. polar), która stanowi właściwy termoizolator,
  • zewnętrznej, która chroni przed wiatrem (np. soft- shell) i wilgocią (np. gore- tex itp.).

Lepienie bałwana i „wojny na śnieżki” to jedna z bardziej lubianych zabaw na śniegu. Musimy jednak pamiętać, że śnieżka zrobiona z mokrego śniegu jest bardzo twarda, a zatem uderzenie nią bywa tak samo bolesne, a przede wszystkim niebezpieczne jak uderzenie kamieniem.

Zjeżdżać na sankach powinnyśmy tylko w miejscach bezpiecznych, w odpowiedniej odległości od drogi, by podczas zabawy nie wjechać pod samochód. Specjalnie przygotowane górki do zjeżdżania powinny być usytuowane z dala od drzew. Należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa, kulig musi być odpowiednio zorganizowany. Nie wolno jeździć po drogach publicznych. Nie wolno też przywiązywać sanek do traktora, samochodu czy innego pojazdu. Tak zorganizowany kulig jest niebezpieczny dla jego uczestników i niezgodny z przepisami.

Wszystkim uczniom i ich rodzinom życzymy zdrowych i bezpiecznych ferii zimowych 2020/2021

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3