Aktywne zimowisko z wieloma atrakcjami

W dniach 17-21 lutego 2014 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu „Przyjaciele Czwórki” zorganizowało zimowisko dla uczniów PSP nr 4 w Strzegomiu. Zimowisko współfinansowane było ze środków Gminy Strzegom w kwocie 4 tys. złotych. Środki te otrzymaliśmy na realizację zadania publicznego z zakresu ochrony i promocji zdrowia w 2014r.

Program zimowiska był bardzo bogaty i pełen atrakcji.

Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w pieszej wycieczce ?Śladami zabytków Strzegomia?. Zwiedziliśmy Wieżę Targową, po której oprowadził nas p. Zbigniew Jurgielewicz, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej. Zobaczyliśmy również Wieżę Dziobową, fragment murów obronnych, Bazylikę Mniejszą oraz Kościół Św. Barbary.

We wtorek wyjechaliśmy do Zamku Książ. Podczas spacerów po komnatach zamkowych, tarasach, korytarzach i dziedzińcach szukaliśmy skrzydlatego Pegaza, odważnego i sprytnego Herkulesa, przyglądaliśmy się pojedynkowi Ateny z Arachne zamienionej w pająka. Dowiedzieliśmy się, dlaczego pobliska skała nazywana jest Skałą Olbrzyma oraz czy perły przyniosły pięknej księżniczce Daisy pecha i czy Książ ma swoją ? białą damę?.

Trzeci dzień zimowiska poświęcony był między innymi obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Podczas zajęć zapoznaliśmy się z problematyką bezpieczeństwa w Internecie oraz poznaliśmy zasady bezpiecznego i mądrego korzystania z telefonów komórkowych, budowaliśmy ?sieć internetową?, obejrzeliśmy edukacyjne filmy ?Owce w sieci?, kolorowaliśmy obrazki. Na zajęciach rozwijających kreatywność lepiliśmy z masy solnej baranki. Podczas pracy odczuwaliśmy ogromną satysfakcję wynikającą z możliwości nadawania lepionym baranom indywidualnych cech oraz czuliśmy ogromną, twórczą pasję. Uczestniczyliśmy także w zajęciach terapeutycznych. Dzięki nim znamy swoje mocne strony i możemy osiągać obrane cele.

czwartek kadra zimowiska zorganizowała nam rozgrywki sportowe  w hali OSiR oraz zajęcia terapeutyczne w salce judo. Wyścigi rzędów, gra w ?nogę?, ?sieć? i inne konkurencje wywołały wiele emocji i pozwoliły z zapałem przystąpić do następnych zadań.

Dzień piąty zimowiska, to jednocześnie dzień ostatni. Wyjechaliśmy na basen kryty do Jawora na zajęcia rekreacyjne, które zapewniły nam wiele wrażeń i dobrą zabawę. Po powrocie uczestniczyliśmy w zajęciach terapeutycznych, na których rozmawialiśmy o uzależnieniach.

Stowarzyszenie „Przyjaciele Czwórki” składa serdeczne podziękowania:

• Burmistrzowi Strzegomia p. Zbigniewowi Suchycie za dofinansowanie zimowiska,
  • członkowi zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej p. Józefowi Białkowi za umożliwienie zwiedzania Wieży Targowej,
  • FSB Piekarnia Strzegom Sp. z o.o. za nieodpłatne przekazanie bułek,
  • dyrektorowi strzegomskiego OSiR p. Grzegorzowi Luszawskiemu za udostępnienie hali OSIR,
  • wolontariuszom za pomoc przy organizacji wypoczynku.